شناسه : 36024379
فرماندار خاتم خبر داد


فرماندار خاتم از افتتاح ۲۳۳ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰۴ میلیارد تومان در شهرستان خاتم به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خبر داد.

به گزارش طنین خاتم، فرجام فاضلی فرماندار خاتم پیش از ظهر امروز در نشست اعلام برنامه های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب و ارائه گزارش توانمندی های این شهرستان گفت: در آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان حدود ۳۶ هزار نفر تخمین زده شده و برآورد شده از این جمعیت ۴۰ درصد در مناطق روستایی و ۶۰ درصد در مناطق شهری سکونت دارند.

وی با تبریک فرا رسیدن دهه فجر بیان داشت: ۹۱ عنوان برنامه در شهرستان خاتم به مناسبت سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب برگزار خواهد شد که برگزاری نمایشگاه دستاوردها و انجام ۲۳۳ پروژه قابل افتتاح با اعتباری نزدیک به ۱۰۴ میلیارد تومان از جمله این برنامه ها است.

این مقام مسئول افزود: 90 درصد این اعتبارات توسط بخش خصوصی و ۱۰ درصد توسط بخش دولتی  تامین شده است که عمده اعتبارات دولتی مربوط به امور زیرساختی و حوزه عمرانی بوده است.

فاضلی با اشاره به ظرفیت های شهرستان خاتم برای گسترش گردشگری عنوان کرد: با توجه به ظرفیت های گردشگری شهرستان تاکید ما بر استفاده از این ظرفیت به جای گسترش صنایع آلاینده و در نتیجه حفظ محیط زیست منطقه است.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب در منطقه شهرستان خاتم کلاً دو مرکز بهداشت و درمان وجود داشته که آن هم توسط پزشکان غیر بومی و عمدتاً غیر ایرانی که هندی و پاکستان بودند ارائه خدمات می داده است. اما اکنون به برکت پیروزی انقلاب در مرکز شهرستان خاتم بیمارستان ۶۴ تختخوابی آیت الله خاتمی، ۵ مرکز بهداشتی، ۵ پایگاه اورژانس، چهارده خانه بهداشت، دو پایگاه بهداشتی و اورژانس هوایی فعال هستند.

وی عنوان کرد: پیش از انقلاب امید به زندگی در شهرستان خاتم بین ۴۴ تا ۴۷ سال بود که اکنون این میزان به ۷۴ تا ۷۸ سال رسیده است.

فرماندار خاتم بیان داشت: در حوزه آموزش قبل از انقلاب فقط دو مرکز در شهرستان دایر بوده که آن هم فقط تا مقطع ابتدایی امکان ادامه تحصیل را فراهم می کرده اما در حال حاضر ما بیش از ۵۰ واحد آموزشی در شهرستان خاتم داریم. همچنین درصد باسوادی قبل از انقلاب ۲۰ درصد بوده که اکنون به ۹۶ درصد می رسد. لازم به ذکر است در آن زمان در همان مقطع ابتدایی هم معلمان و دبیران غیر بومی بودند و الان بالغ بر ۹۰ درصد دبیرانی که در مقاطع مختلف تدریس می‌کنند اهل شهرستان خاتم و بومی شهرستان هستند.

وی اعلام کرد: در حال حاضر بالغ بر هزار دانشجو در سه مرکز آموزش عالی در شهرستان خاتم در حال تحصیل هستند.

فاضلی گفت: خاتم اکنون بیش از ۵۲۰ کیلومتر راه ها اصلی، فرعی بزرگراه و راه روستایی دارد. این در حالی است که قبل از انقلاب حتی یک متر جاده آسفالته بعد از مهریز به سمت شهرستان خاتم وجود نداشت است.

فرماندار خاتم با بیان این نکته که قبل از انقلاب خبری از آب بهداشتی در خاتم نبود، ابراز داشت: اکنون حتی کلیه روستاهای بالای ۵ خانوار در شهر هرات و خاتم از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند .همچنین امسال کلیه مناطق شهری و روستایی شهرستان از نعمت گاز برخوردار خواهند شد. عملیات این پروژه در شهرها به صورت کامل انجام شده بود و تنها ۹ روستا باقی مانده که انشاالله تا ایام الله دهه فجر تکمیل خواهد شد.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.