شناسه : 13133352
صیانت از میراث فرهنگی بدون مشارکت مردم امکان پدیر نبیست

افتتاح فاز اول مجتمع تفریحی رفاهی خاتم درسال جاری


حمید مشتاقیان گفت :میراث فرهنگی آینه زندگی گذشتگان است و سیر حرکت انسان در طول تاریخ بشریت را بازگو می‌کند. بدون شک شناخت و حفظ هویت و روح فرهنگی مردمان هیچ سرزمینی بدون صیانت از میراث فرهنگی و آثار باقی مانده از قرون گذشته امکان‌پذیر نخواهد بود

به گزارش طنین خاتم،طی گذشت سی وهفت سال از انقلاب اسلامی و ظهور مدیران در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور، شاهد آمد و رفت افراد بسیاری بوده‌ایم. اما آنچه از این گذار سنتی می‌توان استنباط کرد اینکه مدیران هرکدام در پی سبک و سیاق مدیریتی خود بر عرصه کلان کشور گام نهاده و به اشکال مختلف خدمت کرده‌اند. شاید در برخی موارد بتوان نقاط ضعف و قوتی را پیدا کرد اما آنچه برای ما مهم است اینکه دریابیم، آیا روند رشد و توسعه در تمامی زمینه‌های موجود در حوزه‌های مختلف کشور رو به سمت و سوی مثبت داشته است یا خیر؟ یکی از این حوزه‌ها که بسیار حساس و امانت‌دار بوده و سالها فرهنگ و تمدن کشورمان را پاسداری کرده‌، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران است که در عصر حاضر و در زمان حال جایگاهی بسیار حساس و تعیین کننده در میان دیگر ملل و رشد و توسعه فرهنگی جهان دارد. حال اینکه تا چه حد مدیریت خود ساخته و پرتلاش، در پی گذشت این دوره‌ی زمانی نه‌چندان کوتاه توانسته است در راستای وظیفه‌ی خطیر و حساس خود گام بردارد، قضاوتی است که از سوی عموم مردم صورت خواهد گرفت

.

سایت طنین خاتم به مناسبت هفته میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری  به نزد آقای حمید مشتاقیان  مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رفته و با وی گفتگویی انجام داده است 

 

میراث فرهنگی آینه زندگی گذشتگان است و سیر حرکت انسان در طول تاریخ بشریت را بازگو می‌کند

حمید مشتاقیان مسئول میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خاتم در ابتدا مصاحبه با بیان اینکه  حفاظت ازمیراث فرهنگی یک وطیفه همگانی است اظهار داشت : میراث فرهنگی آینه زندگی گذشتگان است و سیر حرکت انسان در طول تاریخ بشریت را بازگو می‌کند. بدون شک شناخت و حفظ هویت و روح فرهنگی مردمان هیچ سرزمینی بدون صیانت از میراث فرهنگی و آثار باقی مانده از قرون گذشته امکان‌پذیر نخواهد بود.

حمید مشتاقیان گفت: میراث فرهنگی انعکاس‌دهنده تجربیات انسانی است، تجربیاتی که عمرشان با قدمت تاریخ برابری می‌کند. این آثار در حقیقت دریچه‌های هستند که چشم مردمان امروز را به سوی روحیات، خلق خوی و آداب و رسوم گذشتگان خود باز می‌کند. بدون شک ملتی می‌تواند دم از پیشینه غنی و هویت ریشه‌دار فرهنگی بزند که مستنداتی به عنوان میراث فرهنگی به جهانیان ارائه دهد. امروزه ملتها و اقوام برای گفتگو و هم‌اندیشی بیشتر به شناخت بیشتر نسبت به هم نیاز دارند و میراث فرهنگی و یادمانهای تاریخی ابرازی هستند که می‌توانند مسیر تحقق این هدف را هموارسازند.

صیانت از میراث فرهنگی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست

وی خاطر نشان کرد : برای حفاظت از میراث فرهنگی باید مردم را تشویق و ترغیب کرد؛چراکه تا زمانی که مردم نسبت به میراث فرهنگی به عنوان سرمایه‌های ملی احساس مالکیت نکنند، تمایل چندانی برای حفاظت و صیانت از آنها نخواهند داشت.

توجه به میراث فرهنگی باعث نشاط اجتماعی در جامعه می‌شود

مشتاقیان گفت : توجه به میراث مادی و معنوی هم باعث نشاط اجتماعی در جامعه می‌شود و هم زمینه هم نوایی با سایر ملت‌ها را به وجود می‌آورد.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان در پایان از دو برنامه مهم این اداره  در هفته میراث فرهنگی خبر داد .

 وی  گفت : در این هفته جلسه  پیرامون تعیین و تکلیف ایجاد مرکزخدمات رفاهی تفریحی شهرستان با حضور مسولین برگزار خواهد شد، همچنین ایجاد نمایشگاه دائمی ازصنایع دستی خاتم در خانه دکتر صالحی از مهمترین برنامه های این اداره در هفته میراث فرهنگی شهرستان است .

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خاتم از افتتاح فاز اول مجتمع تفریحی رفاهی  شهرستان که در محل قلعه تاریخی ملکی ایجاد می شود  در سال جاری  خبر داد .  

 

 

 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.