شناسه : 25817437
گفت و گوی خواندنی با هنرمند بین المللی هراتی


کاریکاتوریست هراتی در چند سال اخیر توانسته بارها در جشنواره ها، مسابقات تجسمی و کاریکاتور به عنوان برگزیده معرفی و به عنوان چهره موفقی در حوزه کارتون و کاریکاتور شناخته شود.

به گزارش طنین خاتم؛ سید حسین فتحی پناه جوانی است که در چند سال اخیر توانسته بارها در جشنواره ها، مسابقات تجسمی و کاریکاتور به عنوان برگزیده معرفی و به عنوان چهره موفقی در حوزه کارتون و کاریکاتور شناخته شود.

به دست آوردن موفقیت های مکرر وی در جشنواره های مختلف نشان داده که انتخاب آثارش به عنوان اثر برگزیده اتفاقی نبوده است.

حسین فتحی پناه ، 35 سال سن دارد ومتولد شهرستان خاتم بخش مرکزی هرات است.

شروع فعالیت وی در دوران کودکی در زمینه نقاشی بوده است ولی اکنون چهار سال است به شکل حرفه ای کاریکاتور و کارتون را آغاز کرده است.

 برای آشنایی بیشتر این هنرمند با استعداد و خوش ذوق شهرمان با وی به گفتگو نشستیم.

حسین فتحی پناه در ابتدای گفتگو درباره فرق بین کارتون و کاریکاتور اظهار داشت: کارتون اثری هست که در مورد یک مسئله و موضوع طرح میشه مثلا گراني و کاریکاتور اغراق در اجزای چهره و حتی بدن. البته اغلب اتفاق می افتد کارتون موضوعی با كاريكاتور هم توأم می شود. 

وی افزود: کاریکاتور و کارتون یک زبان زنده دنیا است که گاهی اوقات مشکلات و مسائل جامعه را که نمی توان به زبان آورد، به شکل تصویری طنز و فکاهی به روی صفحه کاغذ پیاده می کنند، یک کاریکاتور را هر جایی از دنیا که نشان بدهید و به نمایش بگذارید برای همه اقشار و مردم قابل درک و فهم است و نیاز به مترجم ندارد.

فتحی پناه اظهار داشت: دوست دارم حرف و درددل ها و مشکلات اجتماعی را در قالب کاریکاتور بیان کنم.

هنرمند هراتی گفت: دغدغه من بیشتر مسائل اجتماعی است. من اغلب موضوعات و مشکلات اجتماعی و اقتصادی کار می کنم. دوست دارم همه  در یک سطح باشند و فاصله طبقاتی هم نباشه چه از لحاظ فرهنگی چه از لحاظ مالی.

وی درباره استقبال مردم هرات از نمایشگاه مکث اظهار داشت: افتتاحیه نمایشگاه فوق العاده بود ولی این سطح بازدید کننده نسبت به شهرهای دیگر که نمایشگاه زده بودم کمتر بود و شاید یکی از دلایل آن غریب بودن هنر در شهرستان است.

حسین فتحی پناه در واکنش به این سوال که چرا شما را در بسیاری از جشنواره ها به عنوان یک هنرمند نی ریزی می شناسند ؟گفت: وقتی آثارم در جشنواره بین المللی پذیرفته می شود و از من به عنوان هنرمند نی ریزی تقدیر میشود دلگیر و ناراحت میشوم چون من یک هراتیم و نسبت به شهرم ارق دارم و تمام دلخوشیم در اینجاست.

وی افزود: بعد از ازدواجم و بنا به شرایطی مجبور به ترک هرات و در نی ریز ساکن شدم و در آنجا  وقتی توانایی هنری مرا درک کردم لحظه ای رها نشدم و حمایت هایی از من شد که اگر در هرات یک درصد از آن می شد هرگز فکر ترک زادگاهم را نمیکردم.

فتحی پناه خاطر نشان کرد: من به خاطر بی مهری بعضی از مسئولین مهاجرت کردم، با اینکه در شهرستان نی ریز تمام امکانات رفاهی برایم فراهم است ولی هنوز دلم برای هرات می تپد . و اگر یک درصد مطمئن شوم که از طرف مسئولین مورد حمایت واقع می شوم با تمام وجود برمیگردم و برای بچه های هرات خدمت میکنم.

هنرمند هراتی گفت: یادم هست چند سال پیش که دغدغه ام هنر و نقاشی بود و کلاسهای برای استعدادیابی جوانان هراتی برگزار کرده بودم عده ای میگفتند برو فکر نان باش که خربزه آب است . یعنی هنر تشبیه شده بود به خربزه و این واقعا برایم ناراحت کننده بود.

حسین فتحی پناه در پایان خاطر نشان کرد: استعدادهای هنری در شهرستان زیاد است ولی حمایت ها صفر است . البته امیدوارم با روی کار آمدن مسئولین جدید اوضاع تغییر کند و جایگاه هنر در شهرستان شناخته شود.

گفتنی است این هنرمند 35 ساله از ابتدای دهه 80 تاکنون به عنوان مدرس هنرهای تجسمی در سبک های مختلف نقاشی در رشته های کارتون، کاریکاتور و نقاشی فعالیت می کند.

وی در بسیاری از جشنواره موفق به کسب افتخارات شده است که میتوان به دیپلم افتخار از مسابقه بین المللی نمک و فلفل رومانی ، راه یابی به جشنواره بین المللی بارسلونای اسپانیا و مسابقه بین المللی توریسم ترکیه و فینالیست جشنواره بین المللی بورس ایران و مقام اول درمسابقه بین المللی موزه تاربوردای آرژانتین اشاره کرد.

 

انتهای پیام/ک

 

 

 

 

 

 

 

 
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


بیگی
باسلام
ممنون ازاینکه استعداد های هرات را به مسولین معرفی می کنید امثال حسین فتحی پناه کم نیستند .خاطره درمورد دوران راهنمایی آقای فتحی پناه دارم که دوست داشتم ذکر کنم .یه روز عصر که باهم ار مدرسه می برمی گشتیم یکی ازیه آقا که حسین آقا را می شناخت اصرار کرد چهره اش را برایش نقاشی کند .خیلی برایم جالب بود حسین اون روز فقط با یه مداد و برگ کاغذی که از دفترش جدا کرد ظرف چند دقیقه کنار خیابان چهره اون شخص را نقاشی کرد اون اقا خلیلی خوشحال شد از این بابت .خوشحالم که می ببینم آقای فتحی پناه برنده جوایز بین المللی شده .به امید روز های پراز موفقیت برای بچه های خاتم .بیگی
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۱/۱۴ ۱۰:۵۴