شناسه : 10937722
به روایت یک مبارز انقلابی هرات؛

از راهپیمایی مردم علیه شاه تا اختراع دستگاه توسط انقلابیون


یکی از معلمین انقلابی آن زمان برای اینکه افراد انقلابی با هم ارتباط داشته باشند و توسط نیروهای ژاندارمری (نظامی شاه) دستگیر نشوند دستگاهی ساخت تا بتوانند با هم صحبت کنند چون در آن زمان هیچ وسیله ارتباطی وجود نداشت .

" سعدالله  اسلامی" یکی از مبارزین انقلابی  شهرستان خاتم در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی طنین خاتم خاطراتی زیبا از مبارزات مردم هرات در روزهای انقلاب برای مخاطبان ما بیان کرد.

.

اولین راهپیمایی هرات با راهنمایی و روشنگری های حاج آقا کریمی

اولین راهپیمایی در شهر هرات با راهنمایی و روشنگری های حاج آقا کریمی رحمت الله و با حدود هفت نفر از دوستان انقلابی از جلو مسجد جامع فعلی شروع شد شعار ما این بود  درود بر خمینی /   سلام بر شهیدان

مردم با دیدن ما و از شعاری که میدادیم  تعجب کرده بودند هر کس عکس العملی نشان میداد بعضی ها از ترس نیروی ژاندارمری فرار می کردند و بعضی هم نظاره گر بودند همین جور به راه خود ادامه میدادیم و شعار خود را بلند تکرار می کردیم  به خانه نزدیک نانوایی فعلی (افخمی) که رسیدیدم که آن وقت یک کوچه خالی بود یک دفعه دیدیم ماشین پاسگاه (ژاندارمری ) بطرف ما آمد ولی ما دست بردار نبودیم و شعارمان رو عوض کردیم می گفتیم بردار ارتشی  / چرا برادر کشی   ولی نیروی ژاندرمری به طرفمان یورش بردند و ما برای اینکه اتفاق بدی رخ ندهد به کوچه های اطراف فرار کردیم و پراکنده شدیم  بعد از آن اتفاق به شهربابک رفتیم و پشتیبانی خودمان را از تظاهرات و انقلاب اعلام کردیم .

 

اختراع یک دستگاه توسط  معلم انقلابی

 

خاطره دوم ؛ شب که می شد بچه ها همه آماده بودند برای نوشتن شعار برای اینکه خطری آنها را تهدید نکند یک کمیته حفاظتی تشکیل دادیم یکی از معلمین انقلابی آن زمان برای اینکه افراد انقلابی با هم ارتباط داشته باشند و توسط نیروهای ژاندارمری (نظامی شاه) دستگیر نشوند دستگاهی ساخت تا بتوانند با هم صحبت کنند چون در آن زمان هیچ وسیله ارتباطی وجود نداشت .

این دستگاه امکان ارتباط از یک طرف را برقرار می کرد نحوه ارتباط با مرکز به این صورت بود یک یونیت بلندگو نیاز داشت که به وسیله دو سیم به  پریز برق زده می شد چون در آن موقع هرات برق نداشت و دو موتور برق  در محل فعلی اداره برق بود . با اتصال این دو سیم با مرکز صحبت کردند و هر یک از افراد انقلابی  به نام های  ابوذر ،سلمان ،مقداد به عنوان اسم رمز داشتند


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.