شناسه : 14218704
گستره عشق بانوی هراتی به قرآن؛

آرزو دارم همه خانه ها به محلی برای نشر قرآن بدل شود


بانوی قرآنی هرات گفت: ارزویم این است روزی همه خانه ها، مرکزی برای حشر و نشر قرآن و دین شود تا بتوانیم فرزندانمان را از جوانی، قرآنی تربیت کنیم .

به گزارش طنین خاتم، اینجا از ساختمان های بلند، نمای مرمر و شیشه های دوجداره خبری نیست، کوچه های باصفا با مردمانی مهربان و خانه هایی با دیوارهای آجری و کوتاه و درهایی آهنی. تمام تفریح بچه ها در تیله بازی و گل کوچیک در زمین های خاکی خلاصه می شود، دختران این محل، لحظات خود را با خواندن قرآن سپری می کنند .

گزارش ما در این محله‌ی ساده، مربوط به یک خانه است، خانه ای که با خیری ابدی گره خورده است. مریم اسلامی ، زنی مومن و معتمد در این محله است، که سالها برای دختران و زنان این محله آموزش قرآن می‌دهد .هر کس، کارش گیر می کند یا به مشکلی برمی خورد به سراغ اولین کسی که می رود مریم اسلامی است .

 خداوند در آیه 23 سوره مومنون می‌فرماید: «بگو پرورگارا مرا در مکانی فرود آور که تو بهترین فرود آورندگانی»

طبق این آیه برخی مکان ها مبارکند و خدا به ما یاد می دهد که از او بخواهیم ما را در مکانی های با برکت ساکن کند.سایت طنین خاتم با این بانوی متعهد که اکثر دختران دیروز و امروز با وی خاطره های زیادی دارند به گفتگو نشسته است.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و در مورد تاسیس آموزشگاه قرآنی و فعالیت های این مرکز توضیحاتی را ارائه بدهید؟
مریم اسلامی هستم ساکن هرات. اوایل زندگی مشترک خانه ای نداشتیم ، تقریبا سال 73-74 صاحب خانه شدیم که آن هم یک اتاق و یک آشپزخانه بود و فعالیت قرآنی خود را از آنجا شروع کردم.

ابتدای فعالیتم شب‌ها دختران جوان و نوجوان را جمع کرده و کلاس قرآن برگزار می‌کردم و کم کم با شروع تابستان این آموزش را ادامه دادم.

آن زمان؛ کولر نداشتیم، در حیات منزل زیر سایه فرشی پهن می‌کردم و با بچه ها، قرآن کار می کردم و در زمستان نیز تخته سیاهی داشتیم داخل اتاق آورده و به دختران قرآن اموزش می‌دادم.

یک خاطره؟

 حدود 16 سال پیش برای دختران محله کلاس قرآن گذاشتم ،ماه رمضان مراسم ختم قرآن برای خواهران برگزار کردم که در بعضی از مواقع مادران هم آنها را همراهی می‌کردند و با ذوق و علاقه خاصی به آیات قرآن گوش می‌دادند. وقتی اشتیاق آنان را دیدم تصمیم گرفتم که برای مادران هم کلاس آموزش قرآن بر پا کنم.برخی خیلی از نظر سواد ضعیف بودند بعضی اوقات می بایست حروف را برای آنان توضیح می‌دادم، خیلی سخت بود ولی خدا آن‌چنان صبری در آموزش قرآن به من عطا کرده است که قابل بیان نیست.

 

 من آدم کم حوصله ای هستم ولی در آموزش قرآن خیلی صبور و پر حوصله‌ام. اوایل گاهی یک ختم قرآن دو ساعت طول می‌کشید اما من عزیزان را مرتب تشویق به خواندن کردم و امروز بعد از سال‌ها این مادران به خوبی قرآن می‌خوانند .

 

دانش پژوهان قرآنی من از تمام گروه های سنی هستند از مادر 70 ساله تا جوانان و نوجوانان و کودکان و در تمام سطوح علمی مختلف از سواد ضعیف _ محصل – دانشجو_ معلم- لیسانس و...


من علاقه ویژه ای به قشر جوان و نوجوان دارم و ارتباط صمیمی با آنها برقرارمی کنم.


بعد از سالها که شهر پیشرفت کرده و با تاسیس سازمان تبلیغات و گذارندن دوره های تخصصی به ویژه در مرکز استان، امروز یکی از معدود مربیان رو خوانی، روان‌خوانی و تجوید هستم که در چند سال گذشته از طرف سازمان تبلیغات مربی دوره های تربیت معلم قرآن ویژه خواهران و حتی برادران هستم.
هر چه دارم از قرآن است

خوشحالم که خانه ام مکانی برای ترویج و نشر قرآن است . در منزل ما کلاس های قرآنی، جلسات هفتگی ،تفسیر و اموزش مراسمات روضه خوانی مولودی برگزار می‌شود و هنوز هم به برکت الهی و لطف خدا ادامه دارد . البته طی سالیان گذشته خانه ما محل پایگاه بسیج و دوره آموزش اسلحه هم بوده است، همچنین درخانه من مکان پایگاه حضرت سکینه (س) است و در آن فعالیت های مثل جمع اوری کمک های مردمی به عزیزان نیازمند و تهیه جهیزیه مختصر برای دخترانی که آنان را فرزندان خودم می‌دانم صورت می‌گیرد.


 

در پایان همه این فعالیت‌ها و موفقیت ها را مدیون همسرم عزیزم هستم ،همیشه دنبال فرصتی هستم که از او تقدیر کنم در همین جا و از طریق سایت شما از او که همراه و هم پای من بوده و حتی گاهی اوقات با کلاس های من ارامش و آسایش ظاهریش بهم خورده ولی خم به ابرو نیاورده، ممنونم و تنها کاری که میتوانم انجام دهم در قبال محبت او ، در جلسات قرآنی و هر مراسمی که در خانه ام برگزار می‌شود برای روح پدر شوهر عزیزم طلب رحمت و مغفرت می کنم که هر چه داریم ازدعای ایشان است.

از اینکه وقتی را در اختیار من قرار داده‌اید متشکرم و آرزو دارم تا روزی همه خانه ها، مرکزی برای حشر و نشر قرآن و دین شود تا بتوانیم فرزندانمان را از جوانی، قرآنی تربیت کنیم . به فرموده معصوم اگر درجوانی قرآن بخوانی قرآن با گوشت و خون انسان عجین می‌شود


رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.