شناسه : 12405276
سخنگوی کمیسیون شورای مجلس ؛

ارجاع طرح «استانی شدن انتخابات مجلس» به کمیسیون شوراها/ ارائه مجدد طرح به مجلس، ظرف دو هفته آینده


سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس از ارجاع طرح استانی شدن انتخابات مجلس به کمیسیون شوراهای مجلس خبر داد.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزد آوا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه) پارلمان کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس را مورد بحث و بررسی قرار داده و با آن موافقت کردند.

وکلای ملت با 149 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر صبح امروز در صحن علنی کلیات طرح انتخابی شدن انتخابات مجلس را مصوب کردند.

حجت الاسلام دخیل عباس زارع زاده سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، از ارجاع طرح استانی شدن انتخابات مجلس به کمیسیون شوراهای مجلس خبر داد.


وی افزود: با توجه به اشکالات و ابهاماتی که در این طرح دیده می‌شد،  نمایندگان مجلس با 144 رأی موافق، 73 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه با ارجاع جزئیات طرح مذکور به کمیسیون امور شوراها برای بررسی بیشتر موافقت کردند.


نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در خصوص این طرح گفت: بر اساس این طرح نامزدهای انتخاباتی باید از حوزه انتخابیه خود حداقل ۱۵ درصد آراء را به‌دست آورند که در صورت تحقق این موضوع، آراء وی در کل استان مربوطه با سایر نامزدها مقایسه می‌شود، سپس هر نامزدی که بیشترین آرا را در استان به‌دست آورده، نماینده استان خواهد شد.

حجت الاسلام زارع زاده با اشاره به ارجاع این طرح به کمیسیون شوراهای مجلس برای بررسی بیشتر یادآور شد: ایراد و اشکال خاصی در این طرح دیده نمی‌شود ولی چنانچه نماینده‌ای پس از انتخاب شدن قصد انصراف و استعفا داشته باشد و یا فوت کند، در برگزاری انتخابات مجدد به صورت استانی و یا حوزه‌ای ابهام وجود دارد، که در کمیسیون شوراها به این موضوع خواهیم پرداخت.


سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس افزود: کمیسیون شوراهای مجلس حداکثر تا دو هفته آینده ابهامات موجود در طرح را بررسی و پس از آن مجددا این طرح را به مجلس ارائه می‌دهد تا سریعا در دستور کار مجلس قرار گیرد.


رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.