شناسه : 14944613
واکنش رئیس دفتر شورای‌نگهبان یزد به ادعاهای تابش:

ادعاهای «تابش»؛ نهایت دخالت دادن گرایش حزبی در اظهارنظر است/قاطعیت شورای نگهبان در اجرای قانون؛ علت هجمه‌ها به شورای نگهبان


رئیس دفتر شورای نگهبان استان یزد با اشاره به اظهارات «تابش» گفت: تابش افرادی را به عنوان «احمدي ن‍ژادی‌ها»مطرح می‌كند که اين نهايت دخالت دادن گرايش خطي و حزبی در اظهار نظر است و احتمالاً وی توقع دارد كه شورای نگهبان هم مانند ايشان از دريچه خطی و حزبی عمل كنند.

به گزارش طنین خاتم حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر محمدی رئیس دفتر شورای نگهبان استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، با اشاره به اظهارات تابش، نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي که طی مصاحبه ای در روزنامه قانون منتشر شده و در برخي سايت‌هاي يزدي نيز انعكاس يافت، اظهار کرد:  تابش با چنین اظهاراتی بي طرفي و نظارت دقيق و استصوابي شوراي نگهبان را زير سوال برده است و در اين خصوص آنچه به هيئت نظارت انتخابات و شوراي نگهبان ارتباط دارد اين است كه جاي هيچ گونه نگراني براي مردم وجود ندارد و هيئت هاي نظارت انتخابات مانند خود شوراي نگهبان در تمام دوره ها به «مرّ قانون » عمل كرده اند و در اين دوره نيز به همین منوال خواهد بود و اگر ايشان و امثال ايشان در اين زمينه شك و ترديد دارند، مصداق تخطي از قانون را بيان كنند.

وی با بیان اینکه جناب تابش در این اظهارات افرادي را بعنوان « احمدی ن‍ژادی‌ها»مطرح مي كند، گفت: اين نهايت دخالت دادن گرايش خطي و حزبي در اظهار نظر است و احتمالاً  وي توقع دارد كه شوراي نگهبان هم مانند ايشان از دريچه خطي و حزبي عمل كنند.

حجت الاسلام محمدی ادامه داد: بالاخره دولتي به مدت 8 سال ، با راي اكثريت مردم در اين كشور فعاليت كرده و افراد زيادي هم در اين دولت سمت داشتند و كار مي كردند. آيا اين انصاف است كه ما الان تمام آن افراد را در تمام سمت‌ها و جايگاه‌ها، حذف كنيم و مردم كشور و آن افراد را صرفاً به عنوان« احمدي نژادي ها» متهم كنيم و آنها را طرد كنيم ؟

رييس هيئت نظارت انتخابات دوره پنج خبرگان رهبري در استان یزد با بیان این سوال که آيا اين برخورد و اظهار نظر  تابش، غير از بدترين چهره و بدترين نوع گرايش خطي و جناحي نيست؟ تصریح کرد: شوراي نگهبان احمدي نژادي و غير احمدي نژادي برايش فرقي ندارد و صرفاً از افراد صالح و شايسته براي خدمت در هيئت هاي نظارت انتخابات دعوت به همكاري مي كند.

وی یادآور شد: البته اگر آقاي تابش يا ساير افراد در خصوص صلاحيت  اعضاي هيئت ها موردي يا موضوعي دارند، مي توانند كتباً به شوراي نگهبان يا هيئت نظارت استان، گزارش كنند تا پيگيري شود. اما اينكه كسي در دولت قبلي سمتي داشته يا حتي سمتي نداشته ولي طرفدار و حامي دولت قبلي بوده، اين توقع درستي است كه بدون هرگونه دليلي، از آنها استفاده نشود؟ و به نظر می‌آيد كه اين حرف ايشان نهايت بي انصافي است و نبايد از هيچ كس توقع داشته باشند كه تا اين اندازه خطي و جناحي عمل كند .

رییس دفتر شورای نگهبان استان یزد در پاسخ به این سوال که چرا اصلاح طلبان قصد دارند نظارت شورای نگهبان را زیر سوال ببرند؟ اذعان کرد: اين حرف و نظر را هم بايد خود اين افراد پاسخ بدهند ولي به نظر مي‌رسد اين افراد احتمالاً شرايطي را كه قانون براي صلاحيت در نظر گرفته، در خودشان محقق نمي بينند و از طرفي هم مي‌دانند كه شوراي نگهبان بدون هرگونه رودربايستي به وظيفه خود عمل مي كند و لذا ناراحت و نگران هستند.

محمدی افزود: اين افراد قصد حضور در انتخابات، بدون صلاحيت هاي لازم را دارند و از سويي از دقت هاي شوراي نگهبان در خصوص اجراي قانون باخبر هستند، در اينجاست كه چاره اي ندارند كه عليه نهاد شوراي نگهبان هجمه و حمله ايجاد كنند تا اين نهاد را تضعيف كنند و مانع اجراي قانون توسط آن شوند و ما به اين افراد اين ضرب المثل را پيشنهاد مي دهيم كه « خود شكن، آينه شكستن خطاست » يعني بجاي اينكه به شوراي نگهبان هجمه و توهين كنند، افراد واجد شرايط كه در قانون انتخابات به اين شرايط تصريح شده، در انتخابات ثبت نام كنند.

وی تأکید کرد: قانون انتخابات هم مصوب نمايندگان مجلس است و هم در دسترس عموم مي باشد. بروند، قانون را مطالعه كنند و كساني وارد صحنه شوند كه آن شرايط را دارند و اما كساني كه آن شرايط را ندارند و به زور و جبر و تهديد و اولتيماتوم و با جو سازي بخواهند آنها را وارد انتخابات كنند و شوراي نگهبان را  هم بي اثر كنند و در كشور اختناق و خفقان ايجاد كنند، كه به هر نحوي هست افراد فاقد شرايط و صلاحيت را بر مردم تحميل كنند ، اين كار واقعاً اشتباهي است و چنين روشي در كشور جمهوري اسلامي ايران ، نتيجه نخواهد داد.


رييس هيئت نظارت دوره دهم مجلس شوراي اسلامي در استان يزد با اشاره به معیار انتخاب هیئت نظارت بر انتخابات گفت: هیئت هاي نظارت انتخابات، در سراسر كشور، طبق قانون انتخاب شده اند. كساني كه تجربه انتخاباتي و نظارت انتخاباتي در چندين دوره را داشته اند. كساني كه حاضر باشند بار سنگين مسئوليت هيئت نظارت را بپذيرند و ولايتي و معتقد به نظام جمهوي اسلامي باشند. كساني كه فكر و گرايش سياسي خود را در كار نظارتي خود هيچ گونه دخالتي نمي دهند، انتخاب شده اند .

حجت الاسلام محمدی تأکید کرد: ملاك و معيار انتخاب اعضاي هيئت هاي نظارت انتخابات در استان‌ها و از جمله در استان يزد ، اين بوده كه  افراد در خط ولايت و رهبري، دلسوز نظام، كساني كه گرايش سياسي خود را در انجام وظيفه دخالت ندهند و كساني كه حاضر باشند بها و هزينه كار نظارت بر انتخابات را كه ممكن است از سوي افراد رد صلاحيت شده ، برايشان پيش آيد،  متقبل شوند.

وی افزود: اين افراد نيز با بررسي و تحقيق انتخاب شده اند. در هيئت نظارت استان يزد ، هم اكنون افراد شناخته شده و با تجربه هستند كه در دولتهاي متعدد اصلاح طلب و اصولگرا، در هيئت هاي نظارت و اجرايي و نيز در پست‌هاي مختلف فعاليت و خدمت كرده اند.

رییس دفتر شورای نگهبان استان یزد با اشاره به اعضای هیئت نظارت بر انتخابات در استان یزد اعلام کرد:  اين افراد قبول زحمت كرده اند كه در انتخابات بعنوان هيئت نظارت خدمت كنند: حجت الاسلام «سيد مهدي صدرالساداتي»، از روحانيون مردمي و دلسوز يزد، «غلامعلي دهشيري»، از قضات با تجربه و خوشنام و رييس كل  دادگستري يزد، «عليخاني»، دبير هيئت نظارت انتخابات شوراهاي شهر و روستا  و كسي كه در دولت‌هاي مختلف در استانداري و فرمانداري يزد، داراي پست‌هاي اجرايي بوده و صاحب تجربه و توان خوبي هست؛ «تقوايي»، از قراء قرآني استان و از نيروهاي آموزش و پرورشي كه مدتي هم در دولت قبلي در استانداري و در پست مرتبط با انتخابات فعاليت و خدمت نموده است.

وی تصریح کرد: احكام اين افراد توسط هيئت مركزي نظارت صادر شده و فعاليت هيئت نظارت استان يزد، آغاز شده است، بنابراين و در انتها من به آقاي تابش و دوستان ديگر، پيشنهاد مي‌كنم كه از اين جوسازي‌ها در آستانه انتخابات خودداري كنند و سعي كنند كه فضاي تعامل و دوستانه و همراهي و هماهنگي موجود، خدشه دار نشود و انگ زدن و تهمت زدن و كسي را از صحنه خارج كردن را فراموش كنند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.