شناسه : 35272312
گزارش/


همزمان با مراسمات عزاداری اباعبدالله الحسین سالار شهیدان در شهرستان خاتم هم مثل سایر جای جای نقاط کشور اسلامی برپاست و این روزها مساجد و حسینیه ها میزبان عزاداری حسینی می شوند .

 

طنین خاتم؛ همزمان با مراسمات عزاداری اباعبدالله الحسین سالار شهیدان در شهرستان خاتم هم مثل سایر جای جای نقاط کشور اسلامی برپاست و این روزها مساجد و حسینیه ها میزبان عزاداری حسینی می شوند .

 کلیه تکایا مساجد و حسینیه ها از چند روز پیش از ماه محرم سیاه پوش می‌شوند و از روز اول ماه محرم مراسم عزاداری آغاز می‌شود مردم در دسته و هیات‌های زنجیر زنی و سینه زنی به مساجد و تکایا می‌روند و کسانی که نذر دارند نذورات خود را بین مردم پخش می‌کنند.

عزاداری ها در این شهرستان معمولااز شب سوم محرم ، شکل رسمی به خود می گیرد و هیات های مذهبی با راه اندازی دستجات سینه زنی و زنجیر زنی در عزای شاه خوبان اشک ماتم می ریزند.

برپائی سفره های نذری حسینی از دیگر موارد قابل ذکر در مراسم عزاداری های مردمان این خطه در ماه محرم است ، در این مراسم همه مردم در پختن نذری و پخش آن حضور فعال دارند . و کمک کردن را سعادتی میداند که ابا عبدالله الحسین نصیب آنان کرده است .

سیاه پوشی در محرم

با پوشیدن لباس سیاه ونصب پرچم، یا ابا عبد الله الحسین  وپرچم یا ابوالفضل العباس (ع)، نصب پارچه نوشته هایی از سخنان امام حسین (ع) بر سردر مساجد، حسینیه ها، تکایا،منازل، ادارات و نهادها یکبار دیگر حماسه عاشورا را در اذهان مردم  یادآور می شوند واز اول محرم، محافل و مجالسی را سیاهپوش کرده، به یاد آن امام شهید به عزاداری می پردازند..

ادای احترام به ماه محرم

در این ماه مردها از اصلاح کردن و پوشیدن لباس نو اجتناب و همگی با پوشیدن لباس مشکی با صاحب عزا امام زمان (عج)  هم ناله میشوند، خانم‌ها نیز از آرایش خودداری کرده ، در بعضی از مواقع آرایشگاه های زنانه دو ماه محرم و صفر به خاطر ارادت به بانو بی بی زینب (س) تعطیل است .

در این ماه چیزی که بسیار به چشم میخورد پایین بودن امار جرم و جنایت در کل کشوربخصوص در شهرستان خاتم ، زیرا عاشقان ابا عبدالله در این ماه از بسیاری از مسائل حرام چشم پوشی می کنند  .

مجالس در ماه محرم

مجالس سخنرانی، روضه‌خوانی، سینه‌زنی، زنجیرزنی، تعزیه خوانی  از جمله مراسم ایام محرم درشهرستان است.

در ۱۰ روز اول ماه محرم در خاتم هر یک به نام خاصی نامگذاری شده و نوحه‌خوانان و تعزیه خوانی هرشب بخشی از مصائب امام حسین (ع) را برای سوگواران بیان می‌کنند.

به جز روضه و عزاداری در مساجد، تکیه و حسینیه ها، سینه زدن نیز جزو دسته هایی برای نمایش است . از جمله سینه زنی شور که یکی از آداب مردم خاتم در عزاداری سید الشهداست .

مراسم علم گردانی

مراسم  علم گردانی از مراسمات سنتی در شهرستان خاتم بوده و از قدیم الایام دراین شهرستان  مرسوم بوده است. بر افراشتن علم حضرت عباس (ع) یکی دیگر از مراسم اعتقادی مردم  در آغاز ماه محرم است.

تزئین علم حضرت عباس (ع)، جوانان عضو هیئت‌ها با گرداندن علم حضرت عباس (ع) در محدوده محله هئیت های خود برای جمع آوری نذرهای مردم در روز هفتم محرم  تا قبل از تاسوعای حسینی درب خانه ها و مغازه ها می گردانند و مردم با بوسیدن علم حضرت عباس نذورات خود را به جلودار آن دسته می دهند.

زنان نیز در بستن علم نقش بسیار مهمی دارند . یک روز قبل از تاسوعا به رسم هر ساله علم در خانه یکی از اهالی به زمین گذاشته میشود و زنان با خواندن دعا و عزاداری نذرهای خود را ادا کرده و پارچه های نذری خود را به علم می بندند  .

 

روز تاسوعای حسینی

مراسم تاسوعا همه ساله با تجمع خیل عظیمی از عزاداران حسینی درمرکز شهرودرروستاها برگزار می شود. هیئت شیفتگان حسین بن علی در روستا ها با تعزیه خوانی و سینه زنی و زنجیرزنی و نوحه خوانی به عزاداری می پردازند .

در بخش « مروست» روز تاسوعا صبح برگزار می شود و هیئت های عزاداری در صبح تاسوعا در گلزار شهدا جمع  و به صورت هماهنگ به عزاداری می پردازند .

در « هرات » بخش مرکزی، عصر روز تاسوعا خیل عظیمی از عزاداران حسینی و هیئت ها با برنامه ای که از قبل تدارک دیده شده است همراه با دسته های سینه زنی، زنجیر زنی و نوحه خوانی به گلزار شهدا می آیند و به صورت یک هیئت واحد  به عزاداری می پردازند   .

روز عاشورای حسینی

عزاداری‌های ماه محرم هر ساله با شورو شکوه خاصی و با حضور گسترده مسلمانان شیعیان حسینی در خیابان‌های این شهرستان برگزار می شود .

 در ایام محرم در روز عاشورا همه هئیت ها از محل برگزاری هیئت های خود  تا گلزار شهدا  با سینه زنی و زنجیر زنی و نوحه خوانی به عزاداری ابا عبدالحسین (ع) می پردازند  .

همه هئیت ها در گلزار شهدا جمع ودر قالب  یک هیئت بزرگ  شروع به عزاداری می کنند .

بعد از عزاداری نوبت به اجرای تعزیه می شود  .

اجرای برنامه تعزیه با همان شیوه و سبک قدیمی در نقاط مختلف شهرستان از دیگر آداب و رسوم مردم خاتم درایام محرم است که با استقبال خوب مردم این خطه مخصوصا جوانان و نوجوانان همراه است.

بعد از تعزیه همه عزاداران امام حسین (ع) برای اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا آماده و همگی در صفوف منظم شروع به خواندن نماز می کنند .
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.