شناسه : 32456410
کارشناس آمار اداره کل هواشناسی استان یزد خبر داد


کارشناس آمار اداره کل هواشناسی استان یزد با تأکید بر اینکه کلیه شهرستان‌های استان نسبت به میانگین بلندمدت مشابه در وضعیت منفی به سر می‌برند، اظهار داشت: شهرستان‌ خاتم طی سال آب جاری 79 درصد کمبود بارش را تجربه کرده است.

به گزارش طنین خاتم؛ علی سامانی پور در گفتگو با خبرنگار فارس ، در رابطه با وضعیت بارندگی استان یزد در سال آبی جاری با اشاره به اینکه میانگین بارندگی بلندمدت استان یزد تا به امروز 23 میلی‌متر است، گفت: از این میزان بارندگی در سال آبی جاری تا این تاریخ فقط یک میلی‌متر در سطح استان اتفاق افتاده است درنتیجه با توجه به آمار بارش‌ها میزان 22 میلی‌متر کاهش بارندگی را تا امروز در سطح استان شاهد هستیم.

وی افزود: بر این اساس می‌توان گفت تغییرات بارندگی سال جاری نسبت به میانگین بلندمدت 93 درصد کاهش و نسبت به سال گذشته 67 درصد کاهش بارندگی داشته است.

کارشناس آمار اداره کل هواشناسی استان یزد با تأکید بر اینکه کلیه شهرستان‌های استان نسبت به میانگین بلندمدت مشابه در وضعیت منفی به سر می‌برند، خاطرنشان کرد: شهرستان‌های اردکان، میبد و یزد 100 درصد کاهش بارندگی، شهرستان‌های مهریز و بهاباد 95 درصد کاهش بارندگی، شهرستان بافق 94 درصد کاهش بارندگی، شهرستان تفت 92 درصد کاهش بارندگی، شهرستان اشکذر 91 درصد کاهش بارندگی، شهرستان ابرکوه 90 درصد کاهش بارندگی و شهرستان خاتم 79 درصد کمبود بارش را تجربه کرده‌اند.

سامانی پور اضافه کرد: این خشک‌سالی‌ها تقریباً در همه استان‌های کشور تاکنون حکم فرماست و فقط مربوط به استان یزد نیست و استان یزد بعد از استان‌های خراسان جنوبی و قم در ردیف سوم ازلحاظ تقسیم‌بندی خشک‌سالی کشور قرار دارد.

 این کارشناس هواشناسی در پایان در خصوص علت کاهش محسوس بارندگی‌ها در استان تأکید کرد: علت کمبود بارش در استان نیاز به بررسی دارد اما آنچه مشهود است علت این خشک‌سالی‌ها را می‌توان در تغییرات اقلیمی که در چند سال اخیر در کل کشور اتفاق افتاده است جستجو کرد که استان یزد نیز از این امر مثتثنی نیست.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.