شناسه : 29915461
گزارش/


ازمنظر جامعه شناسی احداث پارک بانوان؛درواقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت های جامعه یا ترجیح شخصی،برای بانوان به وجود آمده است وبه اعتقاد برخی ازجامعه شناسان،این مساله می تواند تا حدی به تخلیه هیجانات زنان منجر شود.

به گزارش طنین خاتم؛ازمنظر جامعه شناسی احداث پارک بانوان؛درواقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت های جامعه یا ترجیح شخصی،برای بانوان به وجود آمده است وبه اعتقاد برخی ازجامعه شناسان،این مساله می تواند تا حدی به تخلیه هیجانات زنان منجر شود.

از آنجا که بانوان نقش مهمی در کانون خانواده و در تربیت فرزندان دارند،توجه به ورزش وتفریح آنان درراستای زندگی بهترامری ضروری است،این در حالی است که امکانات و فضاهای ورزشی اختصاصی به بانوان در شهر ناچیز است یا اصلا وجود ندارد.

با توجه به این مهم ایجاد فضاها و پارک های مخصوص بانوان که درآن بتوانند بدون محدودیت پوششی وامنیت بالا به تفریح و سرگرمی بپردازند چند سالی است دردستور کار شهرداری ها قرار گرفته است اما بانوان هراتی هیچ سهمی از پارک های شهر برای ورزش و تفریح ندارند،زیرا فضای سالم و مناسب برای آنها وجود ندارد.

شهرستان خاتم یکی از شهرستان هایی در استان یزد است که شاهد معضل نبود پارک مختص بانوان است و بانوان شهرستان از نبود امکانات ورزشی و رفاهی وهمچنین دادن وعده و وعیدهای غیراجرایی رنج می برند و گویا این وعده قرار نیست به این زودی ها تحقق پیدا کند.

بانوان هراتی از حداقل امکانات تفریحی و ورزشی محروم هستند

یکي از بانوان هراتی در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم اظهار داشت: احداث پارک بانوان در شهر هرات از نیازهای اساسی بانوان این شهر است که امیدواریم در سایه توجه مسئولان به تحقق شعارها و وعده ها سریع تر اجرایی شود.

دهقان افزود: بانوان درهرات از حداقل امکانات تفریحی و ورزشی محروم هستند.

وی خاطر نشان کرد:سلامتی بانوان در واقع تضمین کننده سلامت جامعه است اما متاسفانه به دلیل نبود فضای کافی و تجهیزات مناسب برای فعالیت ورزشی همواره این قشر با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. 

یکی دیگر از بانوان هراتی درباره احداث پارک بانوان می گوید: این حق خانم هاست که با توجه به مسئولیت های زیادی که به عهده شان هست، اوقات فراغت شان را در جایی آرام، با امنیت بیشتر بگذرانند

وی افزود: پارک های مخصوص بانوان مکانی مناسب که زنان و دختران در این فضا ورزش و تفریح کنند و مهمترین هدف احداث چنین محیطی نیز تقویت روحیه و افزایش نشاط در بین بانوان است.

 ایجاد پارک بانوان، توسعه سلامت زنان جامعه

مشاور تربیتی در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم با اشاره به ضرورت وجود پارک بانوان در شهرستان ها اظهار داشت: احداث پارک ویژه ی بانوان مسلما باعث خوشحالی و نشاط زنان شهر خواهد شد.

دانشور گفت:زنان تاثیر گذارترین قشربرسلامت و شادابی جامعه می باشند. از این رو، توجه به مسائل بهداشتی و روانی آنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشاور تربیتی در ادامه خاطر نشان کرد: از منظر جامعه شناسی احداث پارک بانوان،در واقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت های جامعه یا ترجیح شخصی،برای بانوان به وجود آمده است و به اعتقاد برخی از جامعه شناسان،این مساله می تواند تا حدی به تخلیه هیجانات زنان منجر شود.

وی افزود: بانوان نقش مهمی در کانون خانواده و در تربیت فرزندان دارند بنابراین توجه به ورزش و تفریح آنان در راستای زندگی بهتر امری ضروری و مهم به شمار می رود.

دانشور اظهار داشت: پارک بانوان عرصه ای برای فعالیت های فرهنگی، اجتماعی - تفریحی، بهداشتی و اقتصادی، مبتنی بر ارزش های اجتماعی - فرهنگی بانوان در هر جامعه ای می باشد. بنابراین برنامه ریزی با هدف در این پارک ها باید زمینه ساز شکوفایی، وایجاد حس اعتماد به نفس برای بانوان باشد.

احداث پارک بانوان يکي از دغدغه هاي اعضاي شوراي اسلامي شهر هرات

رضا عبدانی عضو شورای اسلامی شهر هرات در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم اظهار داشت: احداث پارک بانوان از مسائل مهم و دغدغه کاری دوره چهارم شورای اسلامی محسوب می‌شود اما متأسفانه به دلیل کمبود بودجه و محلی که قابلیت احداث همچنین پارکی داشته باشد، این امر تاکنون صورت نگرفته است.

عبدانی علت وقفه در ساخت پارک بانوان را نبود زمین مناسب عنوان و خاطر نشان کرد: زمین اولیه که برای پارک بانوان در نظر گرفته شد است به دلیل بعد مسافت با مرکز شهر و نبود زیر ساخت  مورد تایید اعضا شورا نیست و ما درصدد زمینی مناسب با شرایط ویژه هستیم.

وی افزود:زمین پیشنهادی اعضا شورا، قلعه محمد باقری است که به دلیل اینکه در مرکز شهر و دارای دیوارهای بلند است برای پارک بانوان در نظر گرفته شده، بنابراین در صورت تایید میراث فرهنگی و تامین بودجه در سال 96 مقدمات احداث پارک بانوان در شهر هرات اجرایی خواهد شد.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.