شناسه : 30031841
مدیرکل بازرسی استان یزد:


مدیرکل بازرسی استان یزدگفت: حضرت علی (ع) که مجسمه تقوا، عدالت و بافت اسلامی است تنها در برابر یتیمان با بافت برخورد داشت و در مقابل کسانی قصد دست‌درازی به اموال بیت‌المال داشتند با قاطعیت رفتار می‌کرد.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزدرسا؛ مدیرکل بازرسی استان یزد در مراسم تودیع و معارفه هیئت نظارت بازرسی این سازمان در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را آغاز راه این اداره کل برشمرد و گفت: امیدوارم اقدامات لازم درراستای نگهداری و حراست از ارزش‌های تاریخی یزد فراهم شود.

اکبر طالبی تأکید کرد: ثبت جهانی یزد حاصل تلاش تمامی مسئولان گذشته و فعلی استان بوده و کسی حق ندارد آن را به نام خود ثبت کند و هرکس کوچک‌ترین نقشی در این مسئله داشته در این اتفاق مهم سهیم است.

طالبی، مسئولیت در حکومت اسلامی را نعمت خداوند به برخی از افراد دانست و گفت: امام هشتم می‌فرمایند بهترین و بالاترین نعمت خداوند خدمت به مردم است و مسئولان باید مواظب باشند درازای کار برای مردم، منتی بر آن‌ها ندارند.

مدیرکل بازرسی استان در ادامه به تشریح وظایف سازمان متبوعش پرداخت و گفت: سازمان بازرسی سه نوع وظیفه ذاتی و قانونی بر عهده دارد؛ اولین وظیفه بازرسی‌های برنامه‌ای یا مصوب بوده که مهم‌ترین تکالیف سازمانی به‌حساب می‌آید و به‌منظور بررسی چالش‌های موجود در ادارات، نهادها و سازمان‌های دولتی بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انجام می‌شود.

وی در ادامه بازرسی موردی را دومین وظیفه این سازمان برشمرد و گفت: در این نوع بازرسی بر اساس شکایات و یا اعلام موارد توسط مردم، مورد دردستور کار قرارگرفته و پس از بررسی‌های لازم در صورت صحت تقریبی تا حصول نتیجه پیگیری می‌شود.

طالبی بازرسی‌های فوق‌العاده را سومین نوع بازرسی عنوان کرد و گفت: این نوع از بازرسی به‌ندرت در سال براثر حوادث طبیعی یا غیرطبیعی به دستور رهبر معظم انقلاب یا رئیس قوه و یا رئیس سازمان پیگیری می‌شود.

مدیرکل بازرسی استان با اشاره به اینکه تاریخچه نظارت و بازرسی به آغاز خلقت بشر برمی‌گردد اظهار داشت: به دلیل اینکه انسان دارای دو بعد عقلانی و حیوانی بوده و خواسته‌ها و تمایلات نفسانی در انسان شدید تراست و همواره در معرض خطا قرار دارد خداوند در قران کریم از وجود ملائک برای نظارت بر انسان برای ثبت اعمال خوب و بد وی خبر داده و به اهمیت نظارت و بازرسی تأکید کرده است.

وی به وجود مسئول از زمان آغاز زندگی اجتماعی بشر اشاره کرد و ابراز داشت: نظارت و بازرسی در تمامی حکومت‌ها و تجمعات اجتماعی وجود داشته است.

طالبی مهم‌ترین منشور دستورالعمل بازرسی و نظارت را نامه امام علی (ع) به مالک اشتر دانست و گفت: امروزه این منشور دردستور کار برخی کشورها قرارگرفته و ما به‌عنوان شیعیان آن حضرت نباید از این امر غافل باشیم.

مدیرکل بازرسی استان با ابراز گلایه از برخی ادعاها که باید با مسئولان متخلف نظام با رأفت اسلامی برخورد شود اظهار داشت حضرت علی (ع) که مجسمه تقوا، عدالت و بافت اسلامی است تنها در برابر یتیمان با بافت برخورد داشت و در مقابل کسانی قصد دست‌درازی به اموال بیت‌المال داشتند با قاطعیت رفتار می‌کرد و آن حضرت نه‌تنها در هیچ کجای فرمایشاتش به بافت اسلامی با کارگزار متخلف اشاره نکرده بلکه در بخش از نامه خود به مالک می‌نویسد کسی که به بیت‌المال دست‌درازی کرده را خوار کن و از کار برکنار کن نه آنکه در پست دیگری او را قرار بده.

وی به قاطعیت مسئولان قضائی و بازرسی در برخورد با کارگزاران متخلف اشاره کرد و اذعان داشت: اینکه سازمان بازرسی در این زمینه تا چه اندازه موفق باشد بستگی به همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها دارد و اگر در این زمینه دولت دستورالعملی شفاف و صریح برای مبارزه با فساد نداشته باشد سازمان بازرسی نیز نمی‌تواند در این زمینه موفقیت‌های چشمگیری داشته باشد.

طالبی پیشگیری از وقوع مفاسد اقتصادی را کم‌هزینه‌تر از مبارزه با آن برشمرد و ابراز داشت: علاوه بر اینکه دولت باید زمینه‌های تحقق فساد را برطرف کند مردم نیزه‌اید نظارت خود را داشته باشند چراکه مهم‌ترین نوع نظارت مردمی است و آنان به‌عنوان ولی‌نعمتان جامعه گوش و چشم سازمان بازرسی هستند.

گفتنی است هیئت نظارت سازمان بازرسی استان یزد به مدت 40 روز در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مستقرشده و اقدامات نظارتی خود را انجام خواهند داد.

انتهای پیام/ح
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.